עמוד הבית
שירותי נוטריון
שאלות ותשובות
מילון מונחים
מאמרים
פסקי דין
קישורים
צור קשר
מפת אתר
ייפוי כח נוטריוני בלתי חוזר
ייעוץ און-ליין
יש לכם שאלה וצריכים ייעוץ מקצועי ומהיר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם במהרה
שם
required field
טלפון required field
אימייל
required field
שאלה
 

עריכת צוואות
עריכת צוואות
לקוחותינו נהנים משירותים של עריכת צוואות ואישורם בידי נוטריון, הליך בעל יתרונות רבים.    
  אחת הדרכים לעשיית צוואה, היא צוואה בפני רשות, כאמור בחוק הירושה. כוחו של נוטריון יפה לעניין אישור שכזה ככל רשות אחרת. על מנת שצוואה בפני נוטריון תהיה כשרה, עליה לעמוד בתנאי הדרישות הצורניות הנדרשות לקיום הצוואה הנערכת בפני רשות. פעולתה של הרשות או של הנוטריון כמפקחים על תהליך עשיית הצוואה כולו, מהווה בטוחה פורמלית לאמיתות הצוואה ולגמירת-דעתו של המצווה.
על הנוטריון לוודא כי האדם המצווה לפניו כשיר לקבל החלטות, שכן מטרת הצוואה הינה חלוקת הרכוש של המצווה. "גמירות הדעת" של עורך הצוואה הינה תנאי סף עת עורכים צוואה. צוואה תהיה חסרת כל תוקף אם עורך הצוואה שרוי במצב אשר אינו מאפשר לו להיות צלול בדעתו עת ערך אותה.
אם המצווה חולה - "מרותק למיטתו" או מאושפז בבית החולים, על הנוטריון לקבל אישור מהרופא המטפל - כי חרף מצבו הרפואי של המצווה הוא כשיר לקבל החלטות. הפסיקה הרחיבה ויצרה מסגרת ברורה באשר להגדרת "מרותק למיטתו" : גם אדם אשר קשה לו להתנייד, אדם מבוגר אשר מחמת גילו או חוליו קשה לו לצאת מביתו. במקרים כאלה יש צורך בקבלת תעודה רפואית בטרם עריכת צוואה.

לקוחותינו נהנים משירותים של עריכת צוואות ואישורם בידי נוטריון, הליך בעל יתרונות רבים :

1. נוטריון לרוב זמין יותר מאשר שופט ונוטריון יכול להגיע גם למיטת חוליו של מבקש לרשום צוואה גם בבית חולים, בכפוף לכך שהמצווה ימציא אישור רפואי כמובן.
2. כאשר נוטריון עורך צוואה, הנוטריון מתוקף תפקידו הינו עורך דין, בעל היכולת והידע לייעץ למצווה /לעושה הצוואה, גם בנושאים משפטיים הקשורים לרצונו של המצווה, לצרכיו, ובפרט בנושאי מיסוי מורכבים, לרבות מיסוי מקרקעין. לעומת זאת, עשיית צוואה בפני רשות או שופט – שאינם בעלי הידע או הזמן להעניק יעוץ למצווה כיצד לרשום צוואה נכונה.
3. היה והצוואה נעשתה ע"י נוטריון, את הנוטריון ניתן לחקור בדבר נסיבות עשיית הצוואה ואופן החתימה, בעוד שאת השופט לא ניתן לחקור ו/או להעיד בדבר עשיית הצוואה.


אנו מתאמים פגישה בין הלקוח לבין הנוטריון במשרדנו או בבית הלקוח במידת הצורך. בפגישה זו נוטריון ממשרדנו מייעץ ומסביר ללקוח אודות משמעות עריכת צוואה והשלכותיה, וכן הנוטריון מקבל מהלקוח הוראות על מנת להכין צוואה עבורו.

צוואה נערכת בכתב יד, בעדים, בפני רשות או בעל-פה :

צוואה בכתב יד: צוואה זו נכתבת כולה ביד המצווה, נושאת תאריך כתוב בידו ונחתמת בידו.
כאשר לא ניתן לראות מתוך הצוואה למי ציווה המצווה את רכושו, אזי הצוואה בטלה. לעיתים מתגלים פגמים בצוואות מסוג זה כגון העדר חתימת המצווה ותאריך עשייתה של הצוואה או שהצוואה לא נכתבה בכתב ידו של המצווה. פגמים כאלו או אחרים עלולים למנוע את קיומה.

צוואה בעדים:
צוואה זו הינה בכתב, מצוינת בתאריך ונחתמת ביד המצווה בפני שני עדים לאחר שהצהיר בפניהם שזו צוואתו. העדים מאשרים באותו מעמד בחתימת ידם על פני הצוואה שהמצווה הצהיר וחתם כאמור. כאשר מתגלים פגמים בצוואה מסוג זה, בית המשפט רשאי לתקן פגמים מסוימים ובלבד שאין לו ספק באמיתותה של הצוואה.

צוואה בפני רשות: צוואה זו נערכת ע"י המצווה באמירת דברי המצווה בעל-פה בפני שופט, רשם בית המשפט, או רשם לענייני ירושה, או בפני חבר של בית דין דתי, או בהגשת דברי הצוואה בכתב, על ידי המצווה עצמו, לידי שופט או רשם של בית המשפט, רשם לענייני ירושה או חבר בית דין דתי. דברי הצוואה כפי שנרשמו מוקראים בפני המצווה והוא מצהיר שזו הצהרתו והשופט או אחד מהגורמים שהוזכרו לעיל מאשרים על פני הצוואה שהיא נקראה ושהמצווה הצהיר כאמור.
לענין זה דין נוטריון כדין שופט. דברי צוואה שאמר המצווה לנוטריון יכולים להיחשב כצוואה בפני רשות.
אם המצווה התכוון כי נוטריון יכין את הצוואה בכתב, ולא הספיק לחתום עליה בפועל, ואף אם היה פגם בחתימתם של המצווה או של העדים או בתאריך הצוואה או פגמים אחרים שפורטו בחוק, ניתן לרפא פגמים אלו לפי הוראות חוק הירושה.

חוק הירושה נותן לצוואה שנערכה בפני רשות פריבילגיה שלא קיימת בשאר הצוואות. צוואה שנערכה בפני רשות או נוטריון הינה לכאורה, שהאדם הנקוב בה כמצווה עשה אותה, והיא נעשית ביום ובמקום הנקובים בה.


צוואה בעל-פה :
שכיב מרע וכן מי שרואה עצמו, בנסיבות המצדיקות זאת, מול פני המוות, רשאי לצוות בעל-פה בפני שני עדים השומעים לשונו. על העדים לרשום זכרון דברים של דברי המצווה בציון היום והנסיבות, לחתום על זכרון הדברים ולהפקידו אצל רשם הירושות, בסמוך לאחר שניתן לעשותם. צוואה זו בטלה כעבור חודש ימים לאחר שחלפו הנסיבות שהצדיקו עשייתה והמצווה עודנו בחיים.


באם הנכם מעוניינים בעריכת צוואה, אנו נתאם עבורכם פגישה עם הנוטריון רוני הראלי במשרדנו או במקום אחר הנוח לכם. בבנימינה - גבעת עדה / זכרון יעקב / פרדס חנה / קיסריה : משרדנו מספק שירותי נוטריון לרבות עריכת צוואות, מדי יום.

צור איתנו קשר ונשיב לפנייתך במהרה

שם טלפון כתובת אלקטרונית required field